Чистењето на телото не мора да биде комплицирано. Следете ги овие едноставни инструкции и наскоро ќе почувствувате полни со енергија.

-Вода

Пијте што е можно повеќе вода! Водата е важна за нашето здравје, треба да пиете 8-10 чаши вода секој ден. На овој начин, токсините ќе бидат елиминирани од вашето тело, вашиот метаболизам, расположението и изгледот ќе ви се подобрат.

-Зелен зеленчук

Брокулата, кељот и спанаќот се богати со витамини и минерали. Конзумирањето на зелен зеленчук го подобрува имунитетот, го чисти телото од токсини. Јадете колку што можете – во свежа форма, динстан или зготвен на пареа, во салати или домашни исцедени сокови.

Обидете се со зелен сок за детоксикација:

 

-Интегрални житарици и мешунки

Мешунките и интегралните житарици се одличен извор на антиоксиданти, витамини, минерали, протеини и диетални влакна. Вклучете интегрален или кафен ориз, леб од интегрално брашно, различни видови грашок, леќа, грав, и боранија во вашата исхрана.

-Лимон

Лимон помага во елиминирање на токсините од телото. Започнете го денот со чаша топла вода, во која ќе исцедите половина лимон. Ќе се чувствувате подобро веднаш, и по некое време ќе забележите дека имате повеќе енергија и помала телесната тежина.

-Дополнителни совети

Опуштете се!

Легнувајте си порано

Поминувајте повеќе време во природата, се протегнете ги нозете и дишете свеж воздух

Променете го начинот на подготовка на вашата храна. Наместо пржена и печена храна, јадете колку што е можно повеќе свежо овошје и зеленчук

Редовно конзумирајте домашни сокови од овошје и зеленчук.

Што треба да се избегнувате

Не пијте алкохол, кафе и газирани пијалоци. Намалете ги цигарите или обидете се да се откажете од пушењето. Не консумирај маргарин, рафинирани масла, бел шеќер, бело брашно. Избегнувајте тешка, пржена и мрсна храна.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Fill out this field
Fill out this field
Ве молам, внесете валидна адреса за е-пошта.
You need to agree with the terms to proceed

Мени