Косата одсекогаш имала симболично значење за човекот, кај жените таа е одраз на женственост а кај мажите таа е одраз на младост и привлечност.  Опагањето на косата е нормална појава кај човекот доколку тоа се од 60 до 100 влакна дневно, но ако се изгубат повеќе влакна, тоа веќе укажува на некој проблем. Нормално е косата да се регенерира поготово на есен и на пролет.Но зголемено опаѓање не треба да се занемари.

Постојат  повеќе причини за опаѓање на косата. Една од нив е нормалното  регенерирање на есен кое не треба да ве загрижува.Во летниот период косата е изложена на сонце и ја убрзува фазата на раст а со тоа на есен и видливо се гледа опаѓањето Во тој период само треба да користите превентивно професионален шампон за потикнување на раст на коса. Преголемо хемиско третирање на косата исто така има блијание на опагањето.  Како што е избелување со јаки препарати, горење на косата при фенирањеи пеглање и сето тоа заради недоволна паралелна нега за заштита на влакното. Превентивно мора да користите професионални препарати за заштита од топлина и исклучително професионална нега за хемиски третирана коса. Постојано собирање и  затегање на косата знае да предизвика кубење на косата од корен. Посебно делот кај ластикот ја оштетува косата. Кај овие случаеви најчесто предниот дел кај челото ги трпи последиците како и средниот дел од влакното. Намаленото ниво на железо го потикнува паѓањето на косата. Најдобро е да ја проверите крвната слика. Ова се третира преку исхраната и со додатоци во исхраната богати со железо. Популарните ригорозни диети исто така се причинител за опаѓање на косата, но најчесто има улога и генетскиот фактор.

Како да се спречи опаѓањето на косата?

Pelo Cubano  е лосион за нега на кожата на главата и косата, помага во нормализирање и природен раст на коса кај лица кои имаат проблеми со опаѓање на коса,себореја и првут. Pelo Cubano благотворно делува на нормализирање  на циклусот на раст на косата кај лица кои имаат проблеми со опаѓање на косата .Помага во нормализрање на прекумерно лачење на ензими на себум и помага во спречување на создавање првут.

Pelo Cubano има благотворно дејство со помош на природни аминокиселини кои во комбинација со сребро-зеолит прават производот да делува превентивно,но ја подобрува и моменталната состојба .

Состав:Аминокиселини од кубански билки:метионин,изолеуцин/леуцин,аргинин,цистин,хистидин,лизин,фенилаланин,тирозин ,треонин и пролин;сребро-зеолит,екстракт коприва,екстракт жалфија,деминерализирана вода

Сребро зеолит се наоѓа во облик на мали честички позитивно наелектризирани јони на сребро растворени во вода.Кај проблеми со кожа,на пример себореја,габички и инфекции,треба да се нанесува директно на кожа,најдобро со спреј.

Зеолит  е корисен како антиоксиданс,бидејќи го спречува негативното дејство на слободните радикали на клетките .

Pelo Cubano  е еколошко средство кое не предизвикува никакви реакции на кожа,очи,или слузокожа.Не содржи алкохол.

Упатство за употреба:Со нежно притискање на распрснувачот нанесте го лосионот на површината на кожата на главата и власиштето. Не постои опасност за надразнување на околното здраво ткиво-кожа,исто така не е штетен за пределот окулу очите,очи и слузокожа.Нанесето го спрејот директно,да се опфати цела површина на главата,1 до 3 пати дневно кај себореја и првут,а кај опаѓање на коса минимално 4 до 5 пати дневно се втрива лосионот во кожата на главата и се остава да се исуши по природен пат(без употреба на фен).Нема опасност од предозирање.Може да се нанесува на мокра и на сува коса.Лосионот може да го користат и деца без оглед на години на старост.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Fill out this field
Fill out this field
Ве молам, внесете валидна адреса за е-пошта.
You need to agree with the terms to proceed

Мени