Досадната и понекогаш болна уринарна инфекција може да трае подолго отколку што сме очекувале. За да го скратите периодот и да си олесните себеси, покрај препишаната терапија од доктор, еве што уште може да направите

Внесувајте повеќе течности

Треба да пиете што повеќе течности, наједноставно е да пиете многу вода, иако звучи банално, водата најлесно и најбрзо ќе го измие  мочниот меур и побрзо ќе ги исфрли насобраните бактерии во него. Доколку не можете повеќе во тој случај испиј те ги барем минимално препорачаните 8 чаши во денот.

Редовно одете во тоалет

Никогаш, а посебно кога ве мачи уринарна инфекција, немојте да го одложувате одењето во тоалет. На тој начин им помагате на бактериите да се размножуваат и подолго да се задржат во организмот.

Додатоци во исхраната

Може да пиете некој природен додаток во исхраната за побрзо да ги ублажите симптомите. Урифар содржи природни состојки кои за 30 минути ги ублажуваат воспалението. Тој е додаток во исхраната за брзо и ефикасно решение против уринарните инфекции.

Магдонос како диуретик

Оваа лековита билка бидејќи делува како диуретик го забрзува процесот на заздравување. Доволно е една шоља чај од магдонос на ден.

Сок од брусница

2 чаши сок од брусница на ден го спречува развојот на бактеријата Е-Colli.

Стоплете го стомакот

Кога ве мачи уринарна инфекција се јавува и болка во стомакот. Болката може да ја намалите или сосема да ја неутрализирате ако го стоплите долниот дел од стомакот. Идеално е да користите термофор или да загреете волнено парче ткаенина со пегла.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Fill out this field
Fill out this field
Ве молам, внесете валидна адреса за е-пошта.
You need to agree with the terms to proceed

Мени