Чајот од камилица традиционално се користи за ублажување на разни тегоби, а позитивното дејство на овој чај е потврдено во бројни научни истражувања.

Еве неколку причини зошто треба да пиете чај од камилица

  • Едно истражување покажа дека пиење чај од камилица во текот на еден месец значително ги намалува тегобите во текот на месечниот циклус.
  • Овој чај го намалува запалението во организмот па на тој начин може да помогне во превенција против гастоинтестиналните проблеми, хемороидите, како и кај автоимуните болести.
  • Чајот од камилица ја ублажува анксиозноста и помага за намалување на несоницата.
  • Инхалации со чај од камилица ги ублажува сиптомите на настинка.
  • Камилицата исто така има влијание на здравјето на кожата. Мелем направен со екстракт од камилица помага при зараснување на раните, кај проблематична кожа со егзема и кај благи воспалителни процеси.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Fill out this field
Fill out this field
Ве молам, внесете валидна адреса за е-пошта.
You need to agree with the terms to proceed

Мени