Камилицата е најраспространета билка на нашето поднебје, најлековит дел се нејзините цветови. Чајот од камилица е меѓу омилените чаеви кои ги конзумираме секојдневно.

Постојат повеќе видови камилица , а најлековити се Римската и Германската камилица. Поради своите лековити својства камилицата била  најпочитувана билка во древен Египет. Египетските благороднички ја користеле за правење најразлични препарати за убавина.

Камилицата делува:

 • Против грчеви
 • Антиинфламаторно
 • Антиалергиски
 • Антисептички
 • Има благо седативно дејство, ја намалува анксиозноста, стресот и напнатоста, па затоа се препорачува да се пие чај од камилица пред спиење бидејќи го намалува немирот,влијае поволно за мирен сон, што е добро за луѓе кои имаат несоница.
 • Го поттикнува варењето на храната
 • Благ аналгетик
 • Против менструални болки
 • Ја негува проблематичната кожа
 • Ги опушта мускулите
 • Ја подобрува функцијата на црниот дроб итн

Исто така, во лековити цели се користи и маслото од камилица. Наједноставниот начин да направите масло од камилица е – да ги натопите цветовите во 2 dl маслиново масло и да оставите да стојат на сонце 3-5 недели. Внимавајте цветовите целосно да се прекриени со маслото и повремено промешајте. Со добиеното масло можете да ја негувате целата кожа. Камилицата се користи за намалување на иритација на кожата, осипи,отоци, потоа за реума, гихт, како и за нега на испукана и сува кожа. Маслото исто така е добро за нега на главата (скалпот) и против првут.

 

 

 

 

 

Krauterhof шампонот е направен токму од екстракт на камилица и пантенол , и е навистина погоден за секојдневна употреба, за сува и фарбана коса. Го смирува надразнетото власиште и кожата на главата.

Камилицата можете да ја користите во облик на чај, во чајни мешавини, како додаток во купките за опуштање, за изработка на масло, за изработка на ладни и топли облоги за смирување на вашето тело. Лесна е за примена и погодна за користење, а можете и да ја засадите во вашата градина.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Fill out this field
Fill out this field
Ве молам, внесете валидна адреса за е-пошта.
You need to agree with the terms to proceed

Мени