Болките и грчевите во стомакот за време на месечниот циклус се честа појава кај многу жени. Процедурата се знае: лежење во кревет, држење термофор на стомкот и лекови против болки. Меѓутоа, дали е ова единствената опција?

Секако дека не. Постојат и други начини за полесно да се надмине овој критичен период:

  • Напијте се чаша топла вода или топол чај од билки. Една чаша топла вода или чај делува исто како да држите термофор со топла вода на стомакот.
  • Конзумирајте храна богата со калциум и магнезиум. Минералите кои ги содржат зелениот зеленчук, авокадото, јогуртот и црното чоколадо ги опуштаат мускулите на матката
  • Изедете една банана. Грчевите може да бидат предизвикани од недостаток на калиум а бананата е богата со калиум.
  • Ананас. Ананасот е овошје кое содржи од ензимот бромелин за кој е докажано дека ја намалува болката.
  • Излезете на прошетка. Можеби ви звучи чудно и невозможно, но движењето го забрзува крвотокот а со тоа и ендорфинот кој ги намалува грчевите.
  • Напијте се сок или чај од Ѓумбир, или дoдадете малку ѓумбир во лимунада.
  • Направете си топла купка, ќе ви ги опушти мускулите и ќе ви ја намали болката
  • Прескокнете го алкохолот тој ги зголемува симптомите на ПМС.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Fill out this field
Fill out this field
Ве молам, внесете валидна адреса за е-пошта.
You need to agree with the terms to proceed

Мени