Дали знаевте дека јаболковиот оцет е природна, и исклучително корисна течност. Во денешно време може лесно да се најдат информации за јаболковиот оцет и неговото лековито дејство, кои се уште не се целосно истражени. Сепак, од она што е познато, може да се каже дека јаболковиот оцет е еликсир на здравјето.

-Јаболков оцет за регулирање на шеќерот во крвта.

Јаболков оцет го намалува нивото на шеќер во крвта веднаш по оброкот. Редовното консумирање на јаболков оцет е препорачливо за дијабетичари и за луѓе со т.н. преддиабетес, и дефинитивно е корисно да се употребува превентивно. Ако консумирате јаболков оцет, ризикот од болест дијабетес тип 2 е значително помал.

-Ублажување на мускулните грчеви.

Мускулните грчеви можат да бидат крајно непријатни. Постојат многу различни причини за грчеви во мускулите, но еден од најчестите недостатоци во калиум се минерали, кои во големи количини се наоѓаат во јаболков оцет. Калиумот, исто така, има корисен ефект врз мускулите во матката, затоа, јаболковиот оцет исто така ќе ја олесни непријатната болка што многу жени ја имаат за време на менструалниот период.

-Помага при губење на вишокот килограми.

Фактот дека јаболков оцет е многу корисен во губење на тежината е поврзан со неговата способност да го регулира шеќерот во крвта, што веќе го спомнавме. Со спречување на прекумерни флуктуации во шеќерот во крвта, јаболковиот оцет помага да чувствувате ситост и поретко да добивате напади на глад. Со јаболков оцет може успешно да ги ублажите симптомите на т.н. метаболичен синдром.

-За болки во грлото.

Болката во грлото може да биде крајно непријатна. За среќа, во такви ситуации, исто така може многу успешно да помогне јаболковиот оцет. Познат по своето антибактериско својство, плакнење на усната шуплина со јаболков оцет, разреден со вода, ќе ги уништи проблематичните бактерии и ќе ја ублажи болката, истовремено дезинфицирајќи ја устата и грлото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Fill out this field
Fill out this field
Ве молам, внесете валидна адреса за е-пошта.
You need to agree with the terms to proceed

Мени