CARVAXYL

Патентирана Р73 формула – единствена мешавина на масло од оригано добиена од неколку квалитетни сорти на диво оригано.

Чисто потекло – за Carvaxyl се користат видови на оригано од незагадени медитерански планини, на преку 2100 метри надморска висина и се берат рачно.

Висока концентрација карвакрол

Ниска концентрација тимол

За производство на препаратот Carvaxyl се користат одбрани сорти кои освен големи концентрации карвакрол(62-79%) и обавезно мора да задоволат услов на ниска коцентрација тимол (<2%), бидејќи дејството на оваа компонента на диво оригано е токсична.

Високо минерализиран – Carvaxyl има висок процент на калциум, магнезиум, цинк, бакар, манган, железо кои се апсорбираат од природно високо минерализирано земјиште на кое расте диво оригано.

Синергија на преку 50 активни супстанци – дејството на карвакрол е појако со присуството на преку 50 супстанци(минерали,витамини,минерали во трагови,полифеноли)кои се наоѓаат во препаратот Carvaxyl.

Carvaxyl е единствено органско масло на оригано. Студиите докажаа три пати поголема ефикасност на оваа патентирана формула во однос на останатите масла на оригано.

Carvaxyl се покажа како многу ефикасен?

 • Кај промени во усна шуплина
 • Лош здив и надразнети на непца
 • Орална кандијаза
 • За дишните патишта
 • Делува добро кај настинки, грип, надразнето грло
 • Делува добро кај состојби како бронхитис и астма
 • Синуситис и промени на средно уво
 • Кај проблеми на дигестивен тракт
 • Труење со храна и вода
 • Патничка диареа
 • Цревна паразитоза и кандијаза
 • Чир на желудник и дванаестопалачно црево
 • Кај уринарни проблеми
 • Проблеми на мокрачна бешика и уринарни канали
 • Кај вагинални проблеми
 • Кандијаза и вагинитис
 • Бактериска вагиноза
 • Кај терапија со антибиотици
 • Превентивно при состојби на стрес и пад на имунитет

Патентирана, Ореганол Р 73 формула
Против разни инфекции, без инекции

Патентерината формула Р73 обезбедува:
– Висока концентрација лековити супстанци (калциум, магнезиум, железо, манган, бакар, цинк, ниацин, витамин А и Ц)
– Висока концентрација на карвакрола, минимум 62-79%, розмарична киселина, како и други полифеноли.
– Ниска и безбедна концентрација тимол <2%
Carvaxyl ги олеснува тешкотиите кои се јавуваат кај проблеми на дишни патишта. Carvaxyl го олеснува кашлањето.
Carvaxyl е ефикасен при бактериски и вирусни проблеми, бидејќи не постои резистенција на него. Антибиотици не делуваат на вируси, но често се користат неадекватно и затоа постои се поголем број на бактерии кои се резистентни на антибиотици.
Carvaxyl делува антивоспалително. Студија покажа дека розмарична киселина, која се наоѓа во препаратот Carvaxyl смирува и значајно помага во брзо закрепнување при алергии.
Carvaxyl е јак антиоксиданс. Претставува ефикасна заштита на ќелиите од дејтво на слободни радикали. Према ОRAC единици, 5 пати е појак од витамин А, 15 пати од портокал.
Carvaxyl е најјак билен антисептик. Според некои испитувања 26 пати е појак од фенол. Carvaxyl е потполно природен, органски препарат. Има најдобар однос масло оригано и маслиново масло (1:1,5) што го прави високо потентно.

СОСТАВ: 1 cps.(0,24g.) 100 g.
Сертифицирано органско екстра маслиново 85 mg. 35,416 g.
масло ладно цедено
Масло диво оригано(Карвакрол 62-79%%) 55 mg. 22,916 g.
Останати состојки:желатин,згуснувач,глицерол и пречистена вода

ДОЗИРАЊЕ И НАЧИН НА УПОТРЕБА: 1-2 таблети дневно, по јадење со чаша вода. Се почнува со поголема доза додека не се подобрат тегобите, а потоа се намалува дозата до потполна елиминација на симптомите.

ОСЕТЛИВОСТ НА ОРИГАНО: Особи кои се алергични на било која билка од фамилијата Laminaceae (Босилок, лаванда, мајоран, нане) може да бидат алергични на оригано. Несакани дејства не се познати.

НАПОМЕНА: Производот не се препорачува за деца до 2 години, бремени жени и доилки. За особи од 2 до 12 години се препорачува консултација со лекар пред употреба.

Додатоците во исхраната не се замена за урамнотежена и разновидна исхрана. Важно е да имате разновидна и урамнотежена исхрана и здрав начин на живот.

ПАКУВАЊЕ: 30 гел капсули.

НАЧИН НА ЧУВАЊЕ: Да се чува вон дофат на деца! Да се чува во сува просторија, на собна температура.

Категорија

Додатоци во исхраната

Произведува

North American herb and Spice, SAD

Нарачај

PUKKA ХЕРБАЛ КОЛЕКЦИЈА
URIFAR
Мени