URIFAR forte

1.300 ден

Urifar Forte е иновативен пристап за здравје на уринарниот тракт!

URIFAR forte со вкус на јагода со 2000 мг Д-маноза, витамин А и растителни екстракти.

Хибискусот стимулира елиминација на вода.

Вишната поддржува здравје на уринарниот тракт.

Категорија: Ознака:

Опис

СОСТАВ (во 1 кесичка):

Д-маноза 2000 мг, носител: гума од багрем, екстракт од цвет од хибискус со 10% вкупни полифеноли 500 мг, екстракт од вишни од вишни од 250 мг, природен вкус на јагоди, регулатор на киселост: лимонска киселина, средство за спречување: оризово влакно, засладувач: сукралоза , ретинил палмитат (витамин А 375 μg – 47% NRV*).

*NRV = референтни вредности за хранливи материи

Пакување (1 единица): 14 кесички
Дневна доза: 1 кесичка
Нето тежина (1 единица): 50,4 g

 

Aктивни состојки Во 1 кесичка % NRV*
D-mannose/D–manoza 2000 mg **
Екстракт од хибискус 500 mg **
Полифенол 50 mg **
Екстракт од вишна 250 mg **
Витамин А 375 µg 47

*NRV = референтни вредности на хранливи материи | ** = референтните вредности за хранливи материи не се воспоставени

УПОТРЕБА: Препорачаниот дневен внес е 1 кесичка. Растворете го со енергично мешање во 250 ml вода. Промешајте темелно за да се растворат сите грутки. Максималниот дневен внес во случај на акутни проблеми е 2 кесички. Важно е да се одржува зголемен внес на течности во текот на денот. Ефектот ќе биде оптимизиран со истовремена употреба на витамин Ц со намалување на pH вредноста на урината, со што се спречува појава на услови поволни за развој на бактерии.

НАПОМЕНА: Не треба да се надминува препорачаниот дневен внес. Додатокот во исхраната не треба да се користи како замена за разновидна и урамнотежена исхрана и здрав начин на живот. Важна е разновидна и урамнотежена исхрана и здрав начин на живот.

Ако сте преосетливи или алергични на некоја од состојките на овој производ или користите лекови, консултирајте се со вашиот лекар пред употреба. Во ретки случаи, нетолеранција кон Д-маноза се појави во форма на ретка столица и зголемено формирање гас во цревата. Ако сте бремени, консултирајте се со вашиот лекар пред употреба. Не се препорачува за деца под 14 -годишна возраст.

НАЧИН НА ЧУВАЊЕ: Да се чува вон дофат на деца. Да се чува на темно и суво место на температура под 25°C.

ПРОИЗВОДИТЕЛ:Sensilab Ltd.,Verovskova 55 a,1000 Ljubljana,Slovenija

УВОЗНИК ЗА МАКЕДОНИЈА ХЕРБАЛ ПЛУС Бул.Партизански Oдреди 99/2-10 1000 Скопје Р С Македонија

Дополнителни информации

Тежина 84 g
Мени