Super Omega-3 + Q10

  • 2 производи во 1 – омега 3 и коензим Q10

  • Содржи дури 280 мг ЕПА и 190 мг DHK и 50 мг коензим Q10 во 1 капсула

  • EPK и DHK играат важна улога во работата на срцето

  • DHK учествува во зачувувањето на видот

  • DHK е вклучен во мозочните функции

Кардиоваскуларните заболувања се главна причина за прерана смрт во Европа. Омега-3 масните киселини, исто така, играат важна улога во работата на срцето, особено ЕПА и ДХК.

Капсулите Супер Омега 3 + Q10 содржат 1000 мг висококвалитетно рибино масло кое содржи најмалку 560 мг омега-3 масни киселини. Секоја капсула содржи најмалку 280 мг ЕПА и 190 мг DHK.

Исклучителна комбинација – со додаден коензим Q10

Коензимот Q10 е супстанција слична на витамин, која нашето тело може само да ја произведе. Го има во секоја клетка, а во поголеми количини може да се најде во клетките на црниот дроб и срцето. Како што старееме, формирањето на коензим Q10 почнува да опаѓа. По 50 -годишна возраст, тоа е 60% помалку во ткивото отколку на 20 -годишна возраст.

Со храна, внесуваме многу малку коензим Q10, во просек од 3 до 5 mg дневно. Коензимот Q10 може да се најде во месо, мешунки, кикирики и други ореви. Готвењето и печењето ја намалува количината на коензим Q10 во храната, затоа треба да се внесе во телото во форма на квалитетен додаток на храна. Супер Омега 3 + Q10 капсулите содржат дури 50 мг природно добиен коензим Q10.

Омега 3 во вистинска форма

Кога ќе одлучиме да користиме Омега 3, многу е важно да ја избереме вистинската форма на Омега 3 масни киселини. Ги наоѓаме на пазарот во две форми на рибино масло – во форма на триглицериди и во форма на етил естер.

Омега 3 во форма на етил естер не е присутен во природата и се добива синтетички, така што нашето тело не го препознава и тешко е да се користи. Од друга страна, триглицеридите, природна форма на рибино масло, е она што нашето тело го препознава и лесно го користи. Во капсулите Супер Омега 3 + Q10, Омега 3 масните киселини се наоѓаат исклучиво во форма на триглицериди.

Активни состојки

Активни состојки во 1 кесичка
Рибино масло 1000 mg.
– EPA 280 mg.
– DHA 190 mg.
Коензим Q10 50 mg.

Содржина (1 пакување) 30 капсули
Дневна доза 1 капсула
Нето тежина (1 пакување) 39,8 g

СОСТОЈКИ (во 1 капсула)

Рибино масло (форма на триглицериди) 1000 mg (EPK 280 mg, DHK 190 mg), средство за гелирање: говедско желатин, хидратантна крема: глицерол, коензим Q10 50 mg, боја: железен оксид. Корисниот ефект се постигнува со дневна доза од 250 мг ЕПА и ДХК.

Содржи алергени: риба.

УПОТРЕБА: Препорачана дневна доза е 1 капсула со 2 dl вода после јадење.

ЗАБЕЛЕШКА: Препорачаната дневна доза не треба да се надминува. Додатоците во исхраната не се замена за урамнотежена и разновидна исхрана. Важно е да имате разновидна и урамнотежена исхрана и здрав начин на живот.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Ако сте бремени, доите или сте преосетливи на било која состојка, консултирајте се со вашиот лекар пред употреба.

НАЧИН НА ЧУВАЊЕ: Се чува вон дофат на деца! Да се ​​чува на темно и суво место, на температура под 25 ° С.

Категорија

Додатоци во исхраната

Произведува

Сенсилаб СА Луксембург

Нарачај

Kräuterhof Маска за коса – за фарбана коса
Мени