BABYMED pH 5,5
Шампон за бебиња

За осетлива кожа на главата

Babymed шампонот за бебиња се применува за секојдневно миење и нега на коса на бебиња. рН на шампонот е 5,5 што одговара на физиолошката рН вредност на кожата. Сите состојки се хипоалергени. Содржи масло од боровница со омега-3 и омега-6 масни киселини и екстракт на овес, збогатен со авенантрамид. Омега-3 и омега-6 масните киселини ја хранат кожата на главата, екстрактот од овес има смирувачки ефект, а активната компонента на овесот авенантрамид помага во ублажување на чешање и црвенило. Поради наведените карактеристики Babymed шампонот посебно се препорачува за миење и нега на коса на бебе со изразито осетлива кожа на глава.

Бебешкиот шампон BabyMed е специјално формулиран хигиенски шампон, но благодарение на мулти-смирувачкиот ефект, тој е исто така наменет за нега на скалпот, како и за коса на новороденчиња и деца со чувствителна, атопична кожа склона кон егзема и атопичен дерматитис. BabyMed Baby Shampoo е наменет за деца со кревка коса, како и за теменица.

PH вредноста на шампонот BabyMed е 5,5 и е идеално прилагодена на физиолошката pH на кожата, што е важен фактор во грижата за скалпот и косата во овие услови.

Бебешкиот шампон BabyMed не содржи сулфати, како најчесто употребувани сурфактанти, кои се потенцијални надразнувачи и алергени, но природни, благи сурфактанти: протеол-овес и диодиум кокоаммодијацетат, кои не ја иритираат кожата и имаат благи својства на пенење. ефектот на популарно наречен „миење на косата без солзи“ што го олеснува миењето на косата додека го прифаќате самиот чин како да е претстава.

Клиничките студии покажале дека природните средства за пенење при секојдневна употреба немаат негативен ефект врз нормалната кожа, како и на сувата, задебелена и еритематозна кожа на бебиња.

Природниот, хипоалергичен мирис на пријатен мирис на шумските плодови им овозможува на децата на детето да го прифатат чинот на миење на косата со задоволство.

Целосниот ефект врз скалпот, како и на самата коса, се постигнува благодарение на активните состојки:

– Маслото од семе од боровинки – благодарение на идеалната рамнотежа на незаситените масни киселини, пред сè, омега-3 и омега-6, делува регенеративно, го намалува црвенилото и иритацијата на кожата, спречува трансдермална загуба на вода и овозможува исклучително навлажнувачки и смирувачки ефект. Маслото од семе од боровинки има ефект на зајакнување на кревка коса на косата.

– Екстракт од овес – има заштитен и смирувачки ефект на кожата, благодарение на низа корисни состојки (олиго и полисахариди, протеини, аминокиселини, минерали)

– Авенантрамид – Поради изразениот анти-хистамин и антиинфламаторно дејство, значително го намалува црвенилото и чешањето.

Шампонот за коса BabyMed се покажа како одличен во справувањето со проблемите со косата.

Начин на употреба: Се нанесува малку чампон на претходно навлажнета коса на бебето. Лесно да се измасира и да се измие со млака вода.

Состав: AQUA, SODIUM LAUROYL SARCOSINATE, DISODIUM COCOAMIDODIACETATE, COCOAMIDOPROPYL BATAINE, SODIUM COCYL GLUTAMATE, COCO-GLUCOSIDE, PEG-90, GLYCERYL ISOSTEARATE, GLYCERYL OLEATE, SODIUM LAUROYL OAT AMINO ACIDS, AVENA SATIVA OAT EXTRACT, VASSINIUM MYRTILLUS SEED OIL, ALLANTOIN, PHENOXYETHANOL, PANTENOL GLYCERIN LAURIC ACID, DISODIUM EDTA, ETHYLGLYCERIN, LAURETH-2, POLYSORBATE 20, CITRIC ACID, PARFUM.

Категорија

Медицинска козметика

Произведува

Celtis Pharm,R Srbija

Нарачај

Млеко за тело за бебиња – Babymed pH 5,5
ДЕРМОСЕНС рН 5,5 спреј
Мени