BABYMED pH 5,5
Млеко за тело за бебиња

За осетлива кожа

Babymed млеко за тело се применува за секојдневна нега на кожа на бебиња. рН на млекото е 5,5 што одговара на физиолошката рН вредност на кожата. Сите состојки се хипоалергени. Содржи масло од боровница со омега-3 и омега-6 масни киселини и екстракт на овес збогатен со авенантрамид. Омега-3 и омега-6 масните киселини ја хранат кожата, екстрактот од овес има смирувачки ефект, а активната компонента на овесот авенантрамид помага во ублажување на чешање и црвенило на кожата. Поради наведените карактеристики Babymed млекото за тело посебно се препорачува за нега на изразито осетлива, сува и атопична кожа на бебиња.

Присуството на витамин Е обезбедува антиоксидантно дејство при што BabyMed Body Milk ги штити клетките на кожата од неповолните влијанија врз животната средина, дејствувајќи како омекнувач и навлажнувач, дополнително навлажнувајќи ја кожата што ја прави мека.

Природен, хипоалергичен, ароматичен мирис на овошен мирис ја комплетира целата формулација, давајќи му на детето чувство на свежина и чистота.

Целосниот ефект врз кожата и помошта за превенција, како и помошта во заздравувањето, се постигнува благодарение на активните компоненти:

– Маслото од семе од боровинки – благодарение на идеалната рамнотежа на незаситените масни киселини, особено омега-3 и омега-6, има регенеративно дејство, смирува црвенило и иритација на кожата, спречува трансдермална загуба на вода и обезбедува високо навлажнувачки и смирувачки ефект.

– Екстракт од овес – Покрај вековната, традиционална употреба при чешање и иритација на кожата, клиничките студии докажаа негување, смирувачки ефект на екстракт од овес на кожата.

– Авенантрамид – Поради изразениот анти-хистамин и антиинфламаторно дејство, значително го намалува црвенилото и чешањето.

Начин на употреба: Да се нанесе млекото на кожата на бебето и нежно да се втрие.

Состав: AQUA, DICAPRYLYL CARBONATE, COCO-CAPRYLATE, UNECANE,PENTYLENE GLYCOL, BUTYROSPERMUM, PARKII BUTTER, DIGLYCERIN GLYCERYL, STEARATE CITRATE, PALMITIC/STEARIC TRIGLYCERIDE, PENTAERYTHRITYL DISTEARATE, TRIDECANE, C10-30 CHOLESTEROL/LANOSTEROL ESTERS, GLYCERIN VACCINUM MYRTILLUS SEED OIL, PANTHENOL, TOCOPHERYL ACETATE BEHENTH 25.AVENA SATIVA OAT EXTRACT, BUTYLENE GLYCOL, PHENOXYETHANOL, XANTHANGUM, TOCOPHEROL, DISODIUM EDTA, ETHYLHEXYLGLYCERIN

Категорија

Медицинска козметика

Произведува

Celtis Pharm,R Srbija

Нарачај

Купка за бебе – Babymed pH 5,5
Шампон за бебиња – Babymed pH 5,5
Мени