BABYMED pH 5,5
Заштитна крема за бебиња со цинк оксид

Babymed кремата за бебиња со цинк оксид се применува за секојдневна нега и за заштита на кожата на бебињата во подрачјето на пеленска регија. По нанесување на кремата со цинк оксид се прави заштитен филм кој ја штити кожата од иритации. Кремата, истотака, содржи масло од боровница со омега-3 и омега-6 масни киселини и екстракт на овес, збогатен со авенантрамид. Омега-3 и омега-6 масните киселини ја хранат кожата, екстрактот од овес има смирувачки ефект, а активната компонента на овесот авенантрамид помага во ублажување на чешање и црвенило на кожата предизвикано од пеленски осип.

null

Масло од боровница со омега -3 и омега-6 масни киселини, екстракт од овес со додаток на авенантрамид, цинк оксид

Заштитниот крем BabyMed цинк оксид е специјално формулиран за нега на новороденчиња и деца со чувствителна, атопична кожа склона кон егзема и атопичен дерматитис.

Благодарение на специјалната формулација на BabyMed, заштитниот крем за бебешки цинк оксид има повеќеслоен омекнувачки ефект.

Природен, хипоалергичен, ароматичен, овошен мирис ја комплетира целата формулација, давајќи му на детето чувство на свежина и чистота.

Целосниот ефект врз кожата и помагалата во превенцијата, како и помагалата при заздравување се постигнати благодарение на активните состојки:

– Маслото од семе од боровинки – благодарение на идеалната рамнотежа на незаситените масни киселини, пред сè, омега-3 и омега-6, делува регенеративно, го намалува црвенилото и иритацијата на кожата, спречува трансдермална загуба на вода и овозможува исклучително навлажнувачки и смирувачки ефект.

– Екстракт од овес – Покрај вековната, традиционална употреба при чешање и иритација на кожата, клиничките студии докажаа негување, смирувачки ефект на екстракт од овес на кожата.

– Avenantramide – заради изразен анти-хистамин и антиинфламаторно дејство, значително го намалува црвенилото и чешањето.

Начин на употреба: Да се нанесе кремата на чиста кожа на лицето на бебето и нежно се втрива.

Состав: AQUA,ZINK OXIDE, LANOLIN, CAPRYLIC/CAPRICTRIGLYCERIDE, TRISOSTEARIN, GLYCERIN, ISOPROPYL PALMITATE, POLYGLYCERYL-2,
DIPOLYHYDROXYSTEARATE, TRIBEHENIN,POLYGLICERYL-3, DISOSTEARATE, HYDROGENATED CASTOR OIL, MAGNESIUM SULFATE, PROPYLENE GLYCOL, VACCINIUM MYRTILLUS SEED OIL, TOCOPHERYL, ACETATE, AVENA SATIVA, STRAW EXTRACT, PENTYLENE GLYCOL, LACTIC ACID, BUTYLENE GLYCOL, TOCOPHEROL GLUCOSE, PHENOXYETHANOL DISODIUM EDTA, PEG-8, HYDROXYPHENYL PROPAMIDOBENOIC ACID, ETHYLHEXYLGLYCERIN, SODIUM BENZOATE, ASCORBIC ACID, POTASSIUM SORBATE, ASCORBYL PALMITATE PARFUM.

Категорија

Медицинска козметика

Произведува

Celtis Pharm,R Srbija

Нарачај

Babymed pH 5,5 Крема за лице за бебиња
Купка за бебе – Babymed pH 5,5
Мени